Už samotná slova, která jsme zvolili pro období relaxace a odpočinku, nám ukazují jakým způsobem nepodléhat stresům a napětí všedních dnů.
Pojďme se podívat na jejich slovesný význam.
Prázdniny
Základem tohoto slova je prázdno.
Prázdné je to, co je uvolněné od informací, myšlenek a potřeby řešit.
V tomto stavu jsme přirozeně šťastni a cítíme se uvolněně a svobodně.
Proto se říká, že s čistou hlavou se lépe myslí a doporučuje se přerušovat intenzivní učení hrou nebo odchodem na čerstvý vzduch.
Dovolená
Základem tohoto slova je "vol" ve smyslu slova volno.
Zároveň jeho výslovnost připodobňuje možnost si něco dovolit.
Spojíme-li oba tyto významy, můžeme si tak "dovolit volno".
Dovolíme-li si mít volnou či uvolněnou mysl, můžeme i v chaosu pracovního nasazení, trávit svým způsobem dovolenou.
Je pochopitelné, že při pracovním procesu nelze zcela vypnout myšlení a potřebu řešit případné zátěžové situace.
Lze ovšem výrazně eliminovat přetíženost těchto vlivů na náš organismus a psychiku.
Pojďme se podívat jak.
1. Nevystavujte vaši psychiku permanentnímu tlaku analytického myšlení.
Určete si co nejčastější přestávky. Naučte se v nich min. v 10-ti minutovém oddechu vypnout. Přepněte se v těchto pauzách do kreativní části vašeho myšlení, která se nachází v pravé mozkové hemisféře. Můžete si číst zábavný časopis s humornými vtipy nebo si zahrát nějakou hru, při které se nemusí myslet. Zkuste si intuitivně kreslit nebo dovolí-li vám to pracovní prostředí, tak třeba i zvesela zazpívat.
2. Nevystavujte vaše fyzické tělo stálé a jednostranné zátěži. Je-li to možné, střídejte při jednostranně daných úkonech ruce, nohy, otáčení hlavy či trupu. Naučte se při fyzické práci správně a pravidelně dýchat. Stačí prodloužit nádech a prohloubit výdech. Uvolňujte často ruce či nohy jejich vyklepáním či vytřesením. Nezapomínejte na pravidelný odpočinek. Ten může být i aktivní. Strečinkovým způsobem uvolňujte svaly, údy, krk i trup.
3. Zkuste si v jakékoliv práci najít formu hry a zábavy. Můžete soutěžit sami se sebou při opakovaném zdolávání určitých pracovních cyklů. Čtete-li dlouho nějaké texty nebo číslice, můžete si je s jinými slovy rýmovat nebo si je v nějaké melodii prozpěvovat. Umožní-li vám to pracovní podmínky, můžete si při práci tancovat nebo ji využít k rozvoji fyzické kondice prostřednictvím dřepů, kliků či protahovacích cviků.
4. Vytvořte si z pracoviště hezké místo. Obklopte se příjemnými předměty jako jsou obrázky, květiny, kameny, dekorace atd. Mějte kolem sebe pořádek a čistotu. Prostředí má nemalý vliv na vaši spokojenost a může vám také pomoci k psychické uvolněnosti a klidu.
Aby se nám stala jakákoliv pracovní činnost i naší dovolenou, potřebujeme do ní zahrnout tyto základní prvky : tvořivost, odpočinek, radost, zábavu a pohyb.
Pokud však i přes veškerou naši snahu přetrvávají v naší práci stresové situace, je pro nás velmi důležitá volba mezi její změnou a mezi naším psychickým a fyzickým zdravím.
Je důležité si uvědomit, že zvolíme-li dlouhodobě nepříjemné pracovní podmínky kvůli např. finanční přínosnosti, může nás takové rozhodnutí oddělit jak od životní pohody a fyzického zdraví, tak i od kýženého finančního profitu.
Na závěr si zkuste odpovědět na tyto otázky :
1. Po ukončení vaší pracovní činnosti se cítíte uvolněně nebo jste spíše psychicky vyčerpáni?
2. Bolí vás po jejím absolvování tělo nebo jste vitální a plni energie?
3. Převládá u vás ve vztahu k ní optimismus nebo skepse, pesimismus a frustrace?
4. Jste schopni vyhodnotit případné stresující pracovní situace jako přínosné?
5. Vnímáte svoji pracovní činnost jako společensky přínosnou?
6. Máte rádi vaši práci a těšíte se na ni?